×
#

Bolu Bölgesi'nde Ne Yenir Ne İçilir ?

En ünlü aşçıların çıktığı yer: "BOLU"

Doğa ile güzelliğin buluştuğu yerdeyiz. Bolu'da...
Türkiye'nin en ünlü aşçılarının çıktığı,yemeklerin lezzetine doyamadığımız Bolu'da birbirinden güzel tatları sizler için tanıtmaya çalışacağız.

Her tarafı buram buram tabiat kokan Bolu,Türk mutfağında önemli bir yere sahip olmayı başarmış durumda. Havası ve suyu kadar mutfağı da bir o kadar muhteşem olan Bolu'da, aşçıların el hünerlerini kıyasıya gösterdiği,nice tatlar kazandırdığı, yemek denilince akıllarda farklı bir olgu oluşturduğu aşikardır.Bütün bunların yanında lezzetlere gelecek olursak; gerek kabaklı gözlemesi, gerek höşmerim tatlısı, gerekse paşa pilavı ile tadı damağınızda bırakmak için sizlere ev sahipliği yapıyor. Gelin isterseniz bu muhteşem yemeklere bir göz atalım...Bolu'ya gelince kabaklı gözleme yememek çok büyük bir kayıp olarak nitelendirilir. Biliyorum bu zamana kadar böyle bir gözleme çeşidi duymamışsınızdır. Zaten en güzeli o tadı merak edip tadına doyamamak değil midir zaten ? Her zaman tatlısı yapılan balkabağını güzelim Bolulular, gözleme çeşidi olarak kullanmaya karar vermişler. Çokta isabetli bir karar olmuş. Sizlere garanti veriyorum bir kere yediğinizde tadından vazgeçemeyeceksiniz...Bolu'nun en ünlü çorbasına gelicek olursak tabiki hemen bütün Bolulular aynı cevabı verecektir.
"Yoğurtlu Bakla Çorbası" Evet bu tadı siz de merak ediyorsanız tam da yerindesiniz. Yoğurt, yoğurt olalı böyle çorba görmemiştir...Bir güzel tadı daha tanıtmadan geçemeyeceğim. Pilav demek olmaz bu tada. Bu tat pilavın daha da üstünde bir lezzet olmalı. Adı da lezzeti gibi Paşa Pilavı... Bu güzel lezzeti Türk mutfağına kazandıranlara teşekkür etmeyi bir borç biliriz...

Bolu'ya gelince bu lezzeti tatmadan geçmeyin diyip sizleri bu muhteşem lezzetin fotoğrafıyla baş başa bırakıyoruz.Bolu'da hangi eve giderseniz gidin dolma kelimesini geçirdiğinizde Boluluların akıllarına ilk gelecek dolma çeşidi Kaldırık Dolması'dır. Akıllara gelmeyecek gibi de değil zaten. Dolma da farklı bir çağ açmışlar resmen. Şahsen bu tadı deneyenlerden birisi olarak, sizlere bağımlı olmanız açısından önermiyorum. İşin esprisi tabiki de... Bolu'da canınız yemek çektiğinde kaçırmamanız gereken lezzetlerden bir tanesidir Kaldırık dolması..E tabi yemekleri yedik canımız tatlı çekti. Diyoruz ki bu güzel Bolu'nun hangi tatlısı meşhur ? Ben size hemen söyleyeyim. İşte karşısınızda tatlıların şahı "Höşmerim"..

Bir tatlı düşünün tatlı mı tatlı, güzel mi güzel, enfes mi enfes. İşte o tatlıyı Bolu mutfağı sizlere sunuyor.Bunların yanında patates çorbası , Mudurnu Saray Helvası , katlaç, cevizli-soğanlı çörek tatlarını demeneden Bolu'nun yemeklerini yedim dememeniz en güzeli diyor, enfes tatlar için tabiatın kalbi Bolu; sizlere kollarını açmış beklemektedir. Sağlıcakla kalın...